Žako kongo (Psittacus erithacus)
Žako kongo je větší pták se světle šedým peřím, tmavočerveným ocasem a černým zobákem. Poddruh žako liberijský je menšího vzrůstu, má tmavší černošedé zabarvení, tmavě kaštanový ocas a světlejší zobák.Patří mezi nejoblíbenější papoušky pro svoji schopnost napodobovat zvuky a slova. Jeho velikost se pohybuje kolem 30–40 cm. Zbarvení je proměnlivé od světlé až po černošedou. Na ocasních perech je nepřehlédnutelná červená barva.V přírodě obývá lesní oblasti, husté pralesy a mangrovové lesy podél pobřeží a břehů řek. Mimo dobu hnízdění se shlukují do velkých hejn a společně nocují na vysokých stromech. V ranních hodinách ještě za šera odlétávají do vnitrozemí na kukuřičné plantáže, kde působí značné škody. Jejich délka života je okolo 60 let.
Tito papušci jsou schopni zahnízdit téměř v každé budce. Hnízdili v budkách z prkének čtvercového průřezu, v přírodních dutinách i ve značně vysokých budkách, např. 30x30 x50 cm, průměr 25x30 (výška) cm i vysokých až 180 cm. Ptáci úspěšně hnízdili v menších voliérách, ale také v kleci rozměrů 85x50x60 cm.
V době hnízdění se ptáci často škrábou drápy na hlavě, otírají o sebe zobáky a samec krmí samici. Bylo zjištěno, že dvouletý samec se pářil a pokoušel se o tok. Před vlastním pářením jsou oba ptáci značně rozčilení a rychle běhají po bidlech. Později se samec obvykle ztratí v hnízdní budce a pak v ní zůstává jen samice. Samec ji navštěvuje a krmí buďto přímo v budce, nebo ve vletovém otvoru. Samice snáší vejce v rozmezí 2 až 3 dnů. Vylíhnutá mláďata jsou holá, masové barvy; zobák i nohy mají světlé. Za 18 dnů otvírají oči; za 4 týdny samice opouští hnízdní budku a spolu se samečkem krmí mláďata. V noci s nimi zůstává až do plného opeření. Po 11 týdnech vyletí mláďata z hnízda, vyruší-li je však něco, ukryjí se opět v hnízdní budce. Mladí ptáci, kteří opustí hnízdo, jsou podobní dospělým, pouze duhovku mají tmavou (černou), později tmavošedou; ocasní pera méně intenzivně červená. Za 14 dní po vylétnutí se již samostatně živí. Pokud jim týden před opuštěním hnízdní budky do ní vložíme čerstvý kukuřičný klas nebo jiné naklíčené krmivo, jsou schopni se samy živit i dříve.
Žakové mívají speciální nároky na výživu a měli by být krmeni potravou bohatou na vápník a vitamín A, např. listovou zeleninou, brokolicí, mandlemi nebo trochou sýra. Obvykle se jim též podává pečlivě odměřené množství doplňků obsahujících vápník a vitamíny. Přemíra těchto látek ve stravě však může vést ke zdravotním obtížím.
V současné době jsou ručně dokrmení žakové velmi vyhledávaní, neboť jsou to skvělí a přítulní domácí mazlíčci. Jelikož však mají nevyzpytatelnou povahu, nemusejí být vhodní k malým dětem. Žakové disponují velkou silou a svým mohutným zahnutým zobákem a drápy mohou způsobit zranění. Jsou to vysoce inteligentní ptáci, považovaní za nejlepší imitátory ze všech papoušků. Chovatelé často tvrdí, že vlastnit žaka je jako mít „pětileté dítě.“ Naproti tomu žakové odchycení v divočině potřebují čas a trpělivost, aby se adaptovali, a při kontaktu s člověkem vrčí a koušou. Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) prodej odchycených papoušků zakázala.
Náhledy fotografií ze složky Žako kongo